Odrůdy - Austrálie

V Austrálii je pěstování chmele soustředěno na její samotný jih, na ostrov Tasmánie, kde jsou pěstební podmínky vemi prostorově omezené a výrazné rozšíření ploch není reálné. Klimatické podmínky pro pěstování chmele jinde v Austrálii jsou velmi nepříznivé vzhledem k vyprahlým oblastem a převládajícím vysokým teplotám. I tak je zde pěstování chmele náročné, zato díky těmto, pro chmel drsným podmínkám, se zde rodí chmel s velmi výrazným a odrůdově velmi specifickým aroma.

Stejně jako na Novém Zélandu tak i v Austrálii a na celé jižní polokouli Země je sice chmel nepůvodní druh, ale jeho zavlečením a zušlechtěním v těchto podmínkách dává dnešnímu pivovarskému průmyslu jedinečnou paletu aromaticky originálních odrůd.

Původně zde byl introdukovaný chmel pěstován za stejným účelem jako jinde ve světě a to dát pivu základní hořkost a chmelové aroma. Postupným rozvojem řemeslného pivovarnictví se do popředí dostávají i odrůdy, pro které je typická nejen základní hořkost  ale i netypické aroma, které se využívá i pro nové pivní styly.

Pěstební plocha v Austrálii je necelých 500 ha chmelnic a pěstuje se zde asi 12 odrůd včetně vývoje nových. Nejznámějšími z nich a také nejžádanějšími na celém světě jsou odrůdy: Topaz, Galaxy, Enigma, Ella, Vic Secret, Au Cascade, Loral a další.

  

Vic Secret™

- silné zelené ovocné aroma

- r. 2000, Austrálie, stát Victoria
- r. 2013 první komerční sklizeň
- vyšlechtěný spolu se sesterskou odrůdou Topaz
- prvky tropického ovoce, bylin a borovice s čistými tóny ananasu a mučenky
- nejlepší využití ve výřivce při suchém chmelení
- pozdní přidání do chmelovaru dodává zemitost, ale v tomto případě ovocnost nepřichází
- alternativa: Galaxy

Aroma

Aroma

- citrusové, broskvové, lesní ovoce, marakuja

Intenzita Aroma 8/10

Pivovarské využití

Pivovarské využití

- Pale Ale, India Pale Ale, Stout, Porter - hořkost, aroma

Dodatečné informace

Dodatečné informace

Země původu Austrálie
Alfa kyseliny 14-17 %
Beta kyseliny 6,1-7,8 %
Co-humulon 51-56 %
Celkové silice 2,2-2,8 ml/100 g
Myrcen 38-41 %
Caryophylen 11-15 %
Farnesen 0-1 %
Humulen 12-21 %